Złap mnie jeśli potrafisz (2002)

20 marca 2015

Złap mnie, jeśli potrafisz_2002Tytuł oryginalny: Catch Me If You Can
Premiera: 16.12.2002
Gatunek: Komedia kryminalna
Produkcja: Kanada, USA
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Jeff Nathanson
W rolach głównych: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks
Budżet: 52 mln $ (dane szacunkowe)

 

 

Film jest oparty na prawdziwej historii Franka Abagnale’a, najmłodszej osoby w historii, która znalazła się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Ameryka początku lat 60. 16-letni Frank Abagnale (Leonardo DiCaprio) nie potrafi poradzić sobie z rozwodem rodziców. Zdesperowany ucieka do Nowego Jorku i tam rozpoczyna nowe życie. Frank nie był zwykłym złodziejem, nie włamywał się do domów i nie kradł kosztowności. Jego specjalnością stały się banki i linie lotnicze. Frank dokonał wszystkich swoich fałszerstw w przeciągu pięciu lat, zarobił ponad 2,5 mln dolarów. W ciągu swojej złodziejskiej „kariery” wielokrotnie wcielał się w przedstawicieli różnych profesji – był pilotem linii lotniczych, lekarzem, profesorem Uniwersytetu, a nawet asystentem prokuratora generalnego. Jednak jego tropem podąża nieugięty agent FBI Carl Hanratty (Tom Hanks), który postawił sobie za główny cel złapanie Franka i doprowadzenie go przed oblicze sprawiedliwości. Frank jednak zawsze jest o krok przed agentem, zostawiając przynętę, która sprawia, że kontynuuje on pościg.

Nagrody:

  • BAFTA (Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych) ? (2003) wygrana w kategorii ?Najlepszy aktor drugoplanowy?
  • Critics’ Choice – Nagroda Dziennikarzy Amerykańskich ? 2 nagrody ? w kategoriach ?Najlepszy reżyser? oraz ?Najlepszy kompozytor?

Ocena filmu:

filmweb imdb
7,9 (266 577 głosów) 8,1 ( 615 676 głosów)